Lato jest dla wielu z nas najwspanialszą i najbardziej wyczekiwaną porą roku. Niestety często zapominamy o tym, żeby zadbać również o komfort naszych czworonożnych podopiecznych w ciepłe, letnie dni.

Nasze psy są znacznie bardziej niż my narażone na przegrzanie. Już temperatura wynosząca ok. 230C staje się dla zwierzaków bardzo uciążliwa. Natomiast przy temperaturze powyżej 250C może dojść do przegrzania organizmu psa. Ze względu na to, że w lecie temperatura powietrza często znacznie przekracza wspomniane 250C musimy pamiętać o tym by odpowiednio zabezpieczać nasze zwierzaki przed upałami.

Podczas upałów najbardziej narażone na przegrzanie są:

 • psy o krótkich pyskach, tzw. Brachycefaliczne, jak na przykład buldogi, boksery, pekińczyki itp.
 • starsze i chore zwierzęta
 • szczenięta
 • ciężarne suki
 • psy z długą i gęstą sierścią, którą w przypadku niektórych ras zaleca się strzyc w lecie

Normalnie temperatura ciała naszego psa mieści się w granicach 37,7 do 390C – w przypadku przegrzania przekracza ona 410, a to grozi ustaniem funkcjonowania układu krążenia oraz oddechowego, prowadząc niekiedy nawet do śmierci zwierzęcia.

Jak dbać o czworonoga w trakcie upałów?

Gdy temperatura powietrza przekracza 250, postaraj się unikać spacerów z psem w godzinach między 11 a 15, a więc wtedy gdy słońce jest wysoko i panuje największy skwar. Jeżeli już musisz wyjść, postaraj spacerować w miejscach jak najbardziej zacienionych, takich jak parki. Na spacer warto zabrać ze sobą butelkę wody i miskę dla psa, a nawet najzwyklejszy spryskiwacz z wodą, który pomoże nam schłodzić zwierzaka. Jeśli wybierasz się w podróż samochodem, pamiętaj aby nigdy, nawet na chwilę nie zostawiać psa samego w samochodzie. Samochód pozostawiony na słońcu niezwykle szybko się nagrzewa i pozostawienie uchylonej szyby niewiele w tym przypadku daje. Takie zaniedbanie może się okazać dla zwierzaka śmiertelne.

Co z psem trzymanym na dworze?

Jeśli trzymasz psa na dworze pamiętaj, aby zapewnić mu zacienione miejsce oraz stały dostęp do wody. Dobrym rozwiązaniem będzie pozwolenie psu na schronienie się w piwnicy lub innym chłodnym pomieszczeniu, w którym panuje przyjemny chłód. Często spotykane zostawianie psa pod sklepem, przywiązanego do barierki, w pełnym słońcu również naraża go na udar cieplny, z czego niestety nie zawsze zdajemy sobie sprawę.

Jakie są objawy udaru?

 • Przyspieszony i płytki oddech
 • Nadmierne ziajanie
 • Szybkie tętno
 • Hipotermia, a więc wysoka temperatura ciała, wynosząca 40-430C
 • Osłabienie
 • Omdlenia
 • Wymioty i biegunka
 • Drgawki

W stanie krytycznym, gdy pojawiają się już drgawki, może dojść do śpiączki zwierzęcia.

Jak pomóc zwierzakowi?

Jeśli zauważysz, że Twój zwierzak uległ przegrzaniu, koniecznie połóż go w zacienionym i chłodnym miejscu. Na karku psa możesz położyć mokry, chłodny ręcznik lub ściereczkę – to przyniesie mu ulgę. Możesz również delikatnie schłodzić go wodą, tylko pamiętaj, ze to powinna być letnia woda. W żadnym wypadku nie polewaj psa lodowatą wodą, ponieważ może to doprowadzić do szoku termicznego i tylko pogorszyć stan zwierzaka. Jeżeli pies jest przytomny możesz mu również dać do polizania kostkę lodu lub postawić obok niego miskę z wodą. Pamiętaj jednak by w żaden sposób nie zmuszać go do picia.

Nawet jeśli stan zwierzaka się nieco poprawi powinien on jak najszybciej trafić do lecznicy weterynaryjnej, gdzie dostanie odpowiednią pomoc i leki. Każda chwila zwłoki może się okazać tragiczna w skutkach dla naszego czworonożnego podopiecznego.