Dzięki naszym czworonogom świat jest piękniejszy, a my zdrowsi i weselsi – z tym zdaniem powinien zgodzi się każdy opiekun psa czy kota. Dla potwierdzenia tych słów przygotowaliśmy kilka faktów dotyczących korzystnego wpływu zwierząt na ludzi.

W lepszym humorze

 • Właściciele psów są bardziej odporni na stres. Nie dręczy ich bezsenność, rzadziej się złoszczą, rzadziej mają zaburzenia psychiczne. Kontakt z psem sprawia, że ludzie mniej się złoszczą i stają się bardziej pogodni.
 • Zauważono, że przy swoich ulubieńcach ludzie zmieniają tonację głosu, mają bardziej przyjazny wyraz twarzy, rozluźniają mięśnie, częściej się uśmiechają i są znaczniej spokojniejsi.
 • W 1981 roku w australijskim mieście Melbourne przeprowadzano badanie oceniające wpływ zwierząt na samopoczucie i morale rezydentów domów seniora i domów opieki. Sześć miesięcy po przybyciu do placówki psa rasy Golden retriever o imieniu Honey, 60 rezydentów oceniło swoje samopoczucie jako lepsze i szczęśliwsze niż przed przybyciem psa. Uśmiechali się częściej i okazywali więcej optymizmu.
  Dla porównania członkowie grupy kontrolnej, którzy nie mieli żadnego kontaktu z psami byli mniej rozluźnieni, bardziej zrezygnowani i wykazywali mniej zainteresowania dla innych. Przygnębieni pacjenci w domach opieki stają się bardziej aktywni i optymistyczni, kiedy są odwiedzani przez psy i koty.

W doborowym towarzystwie

 • Osoby które poświęcają czas swoim zwierzętom mają większą tendencje do przebywania z innymi ludźmi niż osoby, które zwierząt nie posiadają.
 • Towarzystwo zwierząt działa na człowieka terapeutycznie. Zwłaszcza w przypadku osób starszych oraz cierpiących na depresję. Obecność zwierząt pozwala zniwelować poczucie samotności i smutku oraz skłania do częstszych interakcji z innymi ludźmi.
 • Osoby, które posiadają zwierzęta są nie tylko radośniejsze, ale także bardziej odpowiedzialne. Ma to szczególne znacznie w przypadku osób starszych, które dzięki czworonogom stają się także bardziej otwarte na innych.
 • Spacerowanie z pupilami powoduje, że ich opiekunowie spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu niż osoby, które nie posiadają zwierząt. Ma to korzystny wpływ nie tylko na ich kondycję, ale także na ogólne samopoczucie. Ponadto pozwala nawiązać nam nowe znajomości np. z innymi opiekunami.

Zdrowiej dzięki czworonogom

 • Psy potrafią wykrywać niski poziom glukozy we krwi u swoich właścicieli chorych na cukrzycę. Najprawdopodobniej czuły psi węch wyczuwa zmiany w składzie krwi. Innym wytłumaczeniem może być to, zwierzęta reagowały również na drżenie mięśni pojawiające się u osób w krytycznym stanie.
 • Posiadanie zwierzaka zwiększa o 3% szansę na przeżycie ataku serca. Co więcej obniża ryzyko zachorowania na poważne choroby układu krążenia oraz serca.
 • Właściciele psów rzadziej chodzą do lekarza, co potwierdzają badania przeprowadzone przez grupy naukowców z różnych krajów m.in. z USA, Australii i Niemiec. Dowiedziono, że obcowanie z psami zmniejsza ryzyko zawału, pobudza krążenie krwi i przemianę materii, pomaga w walce z nadwagą, obniża ciśnienie i poziom złego cholesterolu, łagodzi skutki reumatyzmu i kłopotów ze stawami. Wydaje się to dość oczywiste, bo te dolegliwości są związane z niedostatkiem ruchu, który opiekunom psów nie grozi.
 • Wpływ zwierząt na ryzyko chorób serca było przedmiotem badań dr W.P. Anderson. Badania przeprowadzono w Melbourn (Australia) na grupie 5 741 ochotników. Porównywano ciśnienie krwi, poziom choresterolu i trójglicerydów wśród właścicieli zwierząt (784 badanych) i osób, które zwierząt nie posiadały (4 957 badanych). Wyniki były zaskakujące - osoby posiadające zwierzęta miały znacznie niższe skurczowe ciśnienie krwi, poziom trójglicerydów niż osoby nie posiadające zwierząt.