kleszcze

Krwiożercze, szybkie i skuteczne – takie właśnie są kleszcze. Niezaprzeczalnie te kilkumilimetrowe pajęczaki stanowią prawdziwą zmorę właścicieli zwierząt. Ciężkie do usunięcia, uczepiają się swej ofiary by pić jej krew, którą magazynują w odwłokach. Bardzo często widoczne są dopiero po kilku dniach, ponieważ przysłania je sierść naszych pupili. Niewielkie rozmiary to tylko przykrywka – usunięcie w nieprawidłowy sposób lub w niewłaściwym czasie kleszcza, może skutkować niebezpiecznymi dla zdrowia zwierzęcia konsekwencjami. Oto kilka najczęściej powtarzanych mitów na temat tych niewdzięcznych pasożytów.

1. KLESZCZE SKACZĄ Z DRZEW – MIT

Kleszcze wspinają się maksymalnie na wysokość 1,5 metra, najczęściej na źdźbła traw oraz krzewy. Idealne są dla nich miejsca wilgotne i mocno porośnięte oraz uczęszczane przez ludzi i zwierzęta, takie jak ścieżki czy łąki. Im są wyżej, tym trudniej jest im znaleźć potencjalnego żywiciela takiego jak pies czy kot.

2. UKĄSZENIE KLESZCZA BOLI – MIT

Ślina kleszcza zawiera środku znieczulające, dzięki czemu mogą one umocnić się w miejscu nakłucia i spokojnie pić krew. Ukryty w sierści pajęczak może pozostać przez długi czas niezauważony.

3. USUNIĘCIE KLESZCZA POPRZEZ POSMAROWANIE GO TŁUSZCZEM – MIT

Jest to bardzo często popełniany błąd. Posmarowanie kleszcza tłuszczem może wywołać u niego wymioty, a tym samym zwiększa ryzyko infekcji boreliozą lub bardzo niebezpiecznym kleszczowym zapaleniem mózgu.

4. JASNE KOLORY PRZYCIĄGAJĄ KLESZCZE – MIT

Mówi się, że wybierając się na spacer do lasu należy ubrać się w ciemne ubrania, ponieważ jasne przyciągają kleszcze. Nie ma to jednak większego znaczenia, ponieważ te wampiryczne pajęczaki są całkowicie ślepe. Umieszczony na przednich odnóżach organ Hallera to swoisty radar – wyczuwa ciepło, wilgotność, stężenie dwutlenku węgla oraz drgania. Dzięki temu pajęczak potrafi wybrać idealny moment, by wskoczyć na ofiarę.

5. KLESZCZE NIE PRZEŻYJĄ BEZ KRWI – PRAWDA

Proces składania około 3 000 jaj jest dla samicy niezwykle męczący i aby tego dokonać potrzebuje ona dużo energii, którą czerpie z krwistego pokarmu. Podobnie nimfy (druga forma rozwoju kleszcza) nie rozwiną się w formę dorosłą, jeżeli nie najedzą się krwią. Po wyciągnięciu pasożyta, należy go jak najszybciej unicestwić – ponieważ będzie chciał za wszelką cenę wrócić do wrócić przerwanego posiłku.

6. BEZPIECZNE USUNIĘCIE PĘSETĄ - PRAWDA

Istnieje wiele metod na usunięcie pożywiającego sie kleszcza, jednak najbezpieczniejszym jest zastosowanie pęsety. Chwytamy pasożyta za głowę i wyciągamy równolegle do osi wgryzienia. Jeżeli w miejscu ukąszenia nie został aparat gębowy, a pajęczak porusza nogami – zrobiliśmy do dobrze. Miejsce wkłucia należy zdezynfekować i dokładnie obserwować czy nie skóra wokół nie jest zarumieniona. Jeśli skóra w miejscu, gdzie był wkłuty kleszcz, pozostaje przez kilka dni mocno podrażniona, a nasz pupil przejawia nadmierną ospałość, cierpi na wymioty lub biegunkę – należy natychmiast skontaktować się z weterynarzem.

ODPOWIEDNIA PROFILAKTYKA

Mimo naszej przezorności, może zdarzyć się, że nasz pupil wróci ze spaceru z kleszczem na sobie.
Na szczęście w walce z tym pasożytem nie jesteśmy osamotnieni. Zwierzaka można chronić specjalnymi kroplami Advantix, które odstraszają i/lub zabijają pchły i kleszcze. Dobrym rozwiązaniem będą także długodziałające obroże – do 7 miesiecy Kitlix oraz do 8 miesięcy bezzapachowa i wodoodporna Foresto.

Szczegółowe informacje o naszych produktach profilaktycznych znajdziecie na:profilaktyczne produkty/