Mimo, iż aura jest jeszcze zimowa, kleszcze są już aktywne i zaczynają atakować zwierzaki. Inwazje kleszczy rozpoczynają się wraz ze wzrostem temperatury, a więc najczęściej na przełomie marca i kwietnia. Tegoroczna zima była jednak łagodna i dość ciepła – kleszcze zaczęły więc atakować nasze zwierzaki już w lutym! Dlatego warto zadbać o zdrowie naszych pupili już teraz. Należy również pamiętać, że kleszcze mogą być aktywne nawet przez cały rok, jeśli tylko temperatura przekracza 4 stopnie Celsjusza.

Kleszcze należą do pasożytów, których nie powinniśmy bagatelizować, ponieważ mogą okazać się niezwykle niebezpiecznie dla naszych pupili. Są bowiem nosicielami bardzo groźnych chorób, a ślina niektórych gatunków może powodować paraliż kleszczowy wywołujący u psów częściowy niedowład, porażenie mięśni oraz zaburzenia koordynacji.

Do najbardziej znanych chorób przenoszonych przez kleszcze należą choroby takie jak borelioza, która może doprowadzić do ślepoty, paraliżu, a nawet zmian psychicznych, czy babeszjoza, która prowadzi do niewydolności wątroby oraz nerek i śmierci zwierzęcia. Należy jednak pamiętać, że kleszcze w Polsce mogą przenosić również tularemię, anaplazmozę, ehrlichiozę czy też wirusowe zapalenie mózgu, które w krótkim czasie może doprowadzić do śmierci naszego pupila. Spotkanie naszego zwierzaka z kleszczem może się więc okazać dla niego niezwykle niebezpieczne. Nie należy więc bagatelizować żadnych niepokojących objawów – nawet „zwykła” apatyczność czy brak apetytu mogą być bowiem już pierwszymi objawami choroby odkleszczowej.

Zacznij chronić swojego zwierzaka już dziś!

Choroby odkleszczowe często są niezwykle ciężkie do zdiagnozowania, a potwierdzenie niektórych z nich wymaga przeprowadzenia badań krwi oraz testów serologicznych. Więcej informacji znajduje się tutaj. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Podstawową ochronę przed kleszczami oraz chorobami przez nie przenoszonymi, powinny stanowić stosowane regularnie preparaty zabezpieczające. Do preparatów takich zaliczają się dostępne na naszym rynku obroże oraz krople (spot-on), które działają odstraszająco i nie dopuszczają do wczepienia się kleszczy w skórę psa. Więcej informacji znajduje się w dziale Profilaktyka. Możemy również znacznie ograniczyć ryzyko związane z ukąszeniem poprzez unikanie lub ograniczenia przebywania na obszarach występowania kleszczy, takich jak łąki, obrzeża lasów liściastych, pastwiska i brzegi jezior. Ze względu na to, że na kleszcze możemy natrafić również na trawnikach oraz w parkach, istotne jest zbadanie po każdym spacerze własnej skóry oraz skóry psa i niezwłoczne usunięcie znalezionych kleszczy we właściwy sposób.