Dlaczego czesanie kota lub psa jest tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że poza znaczeniem pielęgnacyjnym, wpływającym na wygląd pupila jest też istotne dla kwestii zdrowotnych. Poprawia krążenie, eliminuje martwe włosy i pobudza cebulki do wzrostu, pozwala też na wychwycenie nierówności na skórze zwierzęcia, takich jak: zgrubienia czy pasożyty. Czesanie jest również niezwykle ważne dla zdrowia psychicznego, ponieważ działa antystresowo.

Co zrobić, gdy zwierzę nie chce się dać uczesać? Przede wszystkim, nic na siłę. Akcesoria do czesania nie mogą się kojarzyć pupilowi z męczarniami, dlatego należy zbudować pozytywne skojarzenia pomiędzy zwierzaczkiem, a szczotką lub grzebieniem. Najprościej to zrobić przy użyciu jakiegoś smakołyku, któremu nie potrafi się oprzeć. Nie należy od razu czesać zwierzęcia, tylko poczęstować go przysmakiem. Niekiedy taki proces „oswajania” należy powtarzać nawet kilka dni zanim zwierzę zaakceptuje szczotkę.

Podczas czesania właściciel powinien bacznie oglądać sierść pupila. Może się zdarzyć, że natrafimy szczotką na jakiś guzek, ranę albo zgrubienie. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z porady lekarza weterynarii. Przyczyn może być bardzo wiele. Niektóre nie są poważne, inne natomiast tak. Poza wspomnianymi zmianami skórnymi właściciele czworonogów powinni zwrócić uwagę na ich sierść, zwłaszcza gdy pojawiają się na niej kawałeczki łuszczącej się skóry, czy też placki bez sierści, widzimy że zwierzę łysieje. W większości przypadków może to być spowodowane działaniem pasożytów, jednak by postawić trafną diagnozę i rozpocząć skuteczne leczenie, najlepiej wybrać się z pupilem do weterynarza.

Jak często i czym pielęgnować sierść? Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od rodzaju i gęstości sierści, jaką nasz kot lub pies posiada. W przypadku kotów krótkowłosych, wystarczy jak będziemy je czesać raz w tygodniu, najlepiej tzw. „pudlówką”, która przeznaczona jest przede wszystkim do napuszania i wygładzania sierści. Zamiast wspominanej już „pudlówki” kota z krótkim włosem można również czesać miękką szczotką z włosia. Również nie częściej niż raz w tygodniu wystarczy czesać popularne rasy psów (owczarki niemiecki, Yorki, czy nawet nowofundlandy).

Dużo więcej obowiązków pielęgnacyjnych względem swoich pupili mają właściciele kotów długowłosych, ponieważ potrzebują one nie tylko częstszego, ale i dokładniejszego czesania. Mając kota z długim włosem koniecznie trzeba się zaopatrzyć w szczotkę z naturalnym włosiem oraz grzebień - najlepszy byłby taki, który ma zarówno gęsty, jak i rzadki rozstaw zębów. Rzadsze rozstawienie rozczesze kołtuny, z kolei gęsty rozstaw precyzyjnie wyczesze sierść kota. Pamiętajmy, żeby kupować szczotki z drewnianymi lub metalowymi uchwytami, ponieważ w przeciwieństwie do tych z plastikowymi nie powodują elektryzowania sierści.