Dbanie o sierść Twojego psa i kota to nie tylko zabieg upiększający. Ma też ważne znaczenie pielęgnacyjne i pomaga wzmacniać łączącą Cię więź z ulubieńcem, ponieważ:

  • wspomaga usuwanie martwych włosów i rozprowadzanie naturalnych substancji natłuszczających, co pomaga utrzymać sierść i włosy w zdrowiu i równowadze,
  • daje możliwość dokładnego sprawdzenia nierówności na skórze psa: zgrubień, pasożytów, zadrapań; które mogą wymagać dodatkowej asysty;
  • wspomaga krążenie;
  • w połączeniu z masażem może być ważnym elementem, nie tylko wzmacniającym, ale i rehabilitacyjnym;
  • prawidłowo wykonywany i sprawiający przyjemność obu stronom wspomaga redukcję podwyższonego ciśnienia krwi i poczucia stresu.

Nawet psy gładko i krótkowłose wymagają regularnej pielęgnacji. Jej częstotliwość uzależniona jest od rodzaju, długości i stopnia zagęszczenia włosa. Znaczenie ma też miejsce przebywania zwierzęcia (w pomieszczeniach mieszkalnych, czy na zewnątrz), ponieważ wpływa na intensywność linienia. Jest to związane z faktem, że organizm zwierzęcia w wyniku adaptacji do środowiska bytowania, wytwarza mniej lub więcej sierści – zależnie od średniej temperatury utrzymania i wilgotności powietrza.

Zwierzęta długowłose należy czesać codziennie, zwracając uwagę przede wszystkim na okolice uszu, pachwin, ogona czy podgardla – pomoże to uniknąć kołtunów i filcowania włosów. W przypadku większości zwierząt o średniej długości włosa czesanie, zależnie od gęstości podszerstka, powinno odbywać się co 3-4 dni. Zwierzęta krótkowłose natomiast można przeczesywać gumowym zgrzebłem raz w tygodniu – pobudza to krążenie i wspomaga usunięcie nawet najkrótszych włosów. Są rasy które nie linieją, takie jak pudle czy sznaucery - w takich przypadkach zaleca się regularne wizyty u psiego fryzjera. Warto też razem ze specjalistą omówić odpowiednie narzędzia do pielęgnacji zwierzęcia, aby nie niszczyć jego włosów, a je pielęgnować. Odpowiednie szczotki i grzebienie powinny mieć okrągłe zakończenie druta bez zadziorków (nie powinny to być jednak plastikowe kuleczki, które w przypadku dłuższych włosów mogą wspomagać kołtunienie). W wielu przypadkach polecane będą odpowiednie grzebienie, a nawet trymery czy eliminatory podszerstka, które odpowiednio używane ułatwią nam życie.

Ważnym zabiegiem jest również regularna kąpiel naszego psa (koty, jeśli są zdrowe, kąpiemy raczej sporadycznie). Szczególnie, gdy mamy psa, który chętnie korzysta z tzw. naturalnych zbiorników wodnych, w trosce o usunięcie glonów i potencjalnych patogenów, które mogły znajdować się w takim zbiorniku, należy psa przepłukać, a nawet wykąpać w odpowiednim szamponie dezynfekującym. Także kąpiel (choćby częściowa) wskazana jest po błotnistym dniu, gdyż pies wnosi do domu na mokrym brzuchu i łapach dużo błota i zanieczyszczeń. Kąpieloterapie i regularne kąpiele w specjalnych szamponach uśmierzających świąd są zalecane dla psów z wrażliwą skórą i skłonnościami do podrażnień. Nigdy nie wolno używać ludzkich detergentów. Skóra psa ma o wiele wyższe pH niż człowieka, dlatego użycie ludzkich szamponów, czy tzw. szarego mydła może przyczynić się do poważnych podrażnień, drapania się, łuszczenia się skóry. Wybór środka pielęgnacyjnego powinniśmy więc skonsultować z psim fryzjerem lub lekarzem weterynarii.