CO ZA DUŻO, TO NIE ZDROWO! 

Tak jak ludzie, psy i koty mają określone zapotrzebowanie dobowe na kalorie i nie należy go przekraczać – co niestety bardzo często robimy. Aby nasz pupil nie zamienił się w zwierzęcego zawodnika sumo powinniśmy żywić go odpowiednio przygotowaną karmą, uwzględniając m.in. jego wiek i wagę. Dokarmianie psa „pod stołem” czy rzucenie kotu szyneczki podczas robienia kolacji to błąd, który wielu z nas popełnia zbyt często. Zamiast tego można urozmaicić dietę smakołykami przeznaczonymi specjalnie dla czworonogów - bo bardzo często to, co dobre dla ludzi, dla zwierząt już takie nie jest. Sól, konserwanty i przyprawy w ludzkich potrawach są dla naszych pupili szkodliwe.

RUCH PONAD WSZYSTKO

Niewłaściwa dieta połączona z brakiem aktywności fizycznej to idealny przepis na otyłość. W przypadku psów, które z natury lubią biegać, sprawa jest dość prosta – wystarczy codziennie kilka minut szybszego truchtu, na czym skorzysta także właściciel. Inną opcją są zabawy wzmagające aktywność – rzucanie piłką, patykiem czy frisbee, które z pewnością dostarczą mnóstwo frajdy i pozwolą spalić zbędne kalorie.
Nieco inaczej wygląda sytuacja z kotami, które w przeciwieństwie do psów, rzadko widuje się prowadzone na smyczy. Tutaj warto zaopatrzyć się różnego rodzaju zabawki i akcesoria takie jak tunele, wybiegi, nakręcane myszki itp.

NIEWŁAŚCIWA DIETA

Niestety wielu właścicieli zapomina, że nasze zwierzaki potrzebują zbilansowanej diety, bogatej w witaminy i minerały, które zapewnią im zdrowy wygląd i dużo energii. Bywa, że zamiast tego, otrzymują potężne ilości węglowodanów oraz tłuszczy, które powodują szybki przyrost masy. Warto sprawdzić wartości odżywcze karmy dla zwierzaka przed jej zakupem (producent podaje je na opakowaniu). Karmę należy dobierać adekwatnie do wielkości, wieku oraz stanu zdrowia pupila. Jeśli mamy na to czas, możemy przygotowywać zbilansowane posiłki dla zwierzaka w domu.

STERYLIZACJA

Jednym z ubocznych skutków sterylizacji może być przyrost masy pupila. Warto poszukać specjalnych karm dla zwierząt po takim zabiegu, mają one zazwyczaj zmniejszoną ilość kalorii. Również zwierzęta przyjmujące leki antykoncepcyjne mogą przybierać na masie.

NIEOCZEKIWANA ZMIANA WAGI

Nagła zmiana wagi zwierzęcia może być przejawem problemów ze zdrowiem. Jeżeli nasz pupil gwałtownie tyje bądź chudnie powinniśmy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza weterynarii.

 

Więcej o kondycji polskich pupili poczytacie tutaj